ROZSIANI PO ŚWIECIE
Narodila som sa v poľsko-slovenskej rodine. Ako dieťa som vždy tužila spoznávať svet, no zároveň som sa chcela stať i učiteľkou. Netušiac, že sa tieto dve veci budú v mojom živote dať perfektne skĺbiť, som si na vysokej škole vybrala učiteľstvo anglického jazyka. Okrem toho, že ma anglický jazyk priviedol na 15 rokov do krajiny svojho pôvodu – Anglicka, zavial ma aj do úplné nečakanej destinácie – Spojených Arabských Emirátov.
Ako to všetko začalo
Bolo to v roku 2012, kedy mi septembrová dovolenka na pláži pri Stredozemnom mori vnukla myšlienku: „Načo sa vracať do európskej zimy? Nebolo by oveľa lepšie žiť v exotike kde je stále teplo a k tomu mať len na skok k moru? Aké nádherné by bolo pozerať sa na palmy slnkom zaliatu modrú oblohu dlhšie ako len dva týždne v júli a auguste!“.
Kolegyňa vždy spomínala Dubaj ako ideálne miesto, kde neprestáva svietiť slnko a teploty v zime neklesnú pod 25 stupňov, a tak som sa po príchode domov z dovolenky pustila do intenzívneho hľadania. Svoj životopis som zaslala snáď aj stovke potenciálnych zamestnávateľov priamo v Spojených Arabských Emirátoch, ako aj agentúram zameriavajúcim sa na pracovné príležitosti pre učiteľov angličtiny.
Skúšky
Čuduj sa svete, neuplynul ani mesiac a dostala som odpoveď z Kanady: „Áno, Stredná technická škola v Abu Dhabi hľadá anglického učiteľa s niekoľkoročnymi skúsenosťami“. Po pracovnom pohovore cez Skype mi bolo povedané, že po prvom úspešne absolvovanom kole som pozvaná na pohovor v Manchestri, ktorý bude vedený priamo riaditeľom a administratívnymi pracovníkmi menovanej školy.
So zmiešanými pocitmi a trochu trémou som sa vybrala na tri dni do Manchestru, kde som musela podstúpiť písomnú aj ústnu výberovú skúšku. Odpoveď prišla po štyroch týždňoch a bola som veľmi nadšená. Manželovi som hneď oznámila: „Podarilo sa! V januári balíme kufre a ide sa do Abu Dhabi!”.
Po prílete
Let s Etihad Airways bol príjemným zážitkom, i keď sa mi v hlave premietali rôzne myšlienky: „Ako som si mohla vybrať krajinu, v ktorej som nikdy predtým nebola? Ako to len budeme sami dvaja s manželom zvládať? Nemala som sa naučiť aspoň trochu po arabsky? Čo ak budeme mať problém sa dohovoriť? Čo ak sa nám nebude páčiť nová a tak odlišná kultúra?“.
Pohľad z výšky na blikajúce farebné svetlá, mrakodrapy a nalinkované bulváre Abu Dhabi vo mne hneď vzbudili zvedavosť. Príjemné privítanie na letisku a cesta do hotela, zabezpečeného školou rozptýlili akékoľvek pochybnosti. Anglicky hovorí takmer každý a nápisy na cestných tabuliach, obchodoch, bankách, prakticky všade sú dvojjazyčné. Svoje začiatky v Emirátoch môžem popísať ako očakávanie veľkého kultúrneho šoku, ktorý sa nekonal!
Dievčenská škola
Po našej úvodnej krátkej dovolenke v hoteli bol čas na orientáciu v škole priamo v centre Abu Dhabi. Je to dievčenská škola, kde sa študentky svojimi ambíciami a schopnosťami len málo odlišujú od európskych tínedžerov. Bledomodré školské uniformy perfektne ladiace so ‘sheilami’ a v rukách namiesto kníh iPad.
Škola sa pýši tým, že je ‘bezpapierovym’ prostredím a štúdium sa uskutočňuje prostredníctvom modernej technológie. Moja práca sa zameriava na využívanie najnovších aplikácii pre efektívnu výučbu anglického jazyka. Študentky počas hodín angličtiny využívajú nielen tradičnú komunikatívnu metódu, ale sa aktívne zapájajú tvorením projektov na iPad formou filmov, slideshow, kresieb, prezentácii a kvízov.
Po piatich rokoch úplné ako doma
Píše sa rok 2018 a ja som úplne zapadla do emirátskej komunity expatov, ktorá sa nenásilne prelína s domácou arabskou komunitou. Emirátčania sú voči nám nesmierne zdvorilí a tolerantní. Kolegyne v škole sú rôznych národnosti, ba dokonca aj poľskej! Neučia len angličtinu, ale aj mediálny dizajn a mnoho z nich je úspešných aj v oblasti IT.
Pravidelne sa stretávame a Poľské veľvyslanectvo v Abu Dhabi ich tiež pozýva na svoje akcie akými sú vianočné posedenia, rozhovory s veľvyslancom a národné oslavy. Je to krásny príklad ostatným veľvyslanectvám, ktoré takéto tradície nemajú.
Abu Dhabi je po piatich rokoch nepochybne našim druhým domovom, narodil sa nám tu aj náš syn, ktorý pred nedávnom oslávil svoje tretie narodeniny, a ktorému na pase vždy bude hrdo figurovať miesto narodenia: Dubaj.
Starostlivosť
Spojené arabské emiráty majú kvalitnú zdravotnícku starostlivosť. Náš chlapček tu navštevuje súkromnú škôlku, ktorú zbožňuje. Školstvo je tu tiež na vysokej úrovni, a tak sa s manželom nevieme dočkať, kedy naša ratolesť vnikne do tajov vzdelávania. Emirátska vláda sa príkladne stará o svojich občanov.
Poskytuje im vynikajúce sociálne zabezpečenie a rôzne výhody vo forme bezúročných pôžičiek, prednostne právo pri výberovom konaní do zamestnania, novomanželské finančné príspevky, bezplatné vzdelanie, či školské pomôcky. Výborné platové podmienky pre expatov sú neporovnateľné s vyspelými krajinami.
Turisticky magnet
Abu Dhabi poskytuje fantastické príležitostí na oddych a kultúru. Koná sa tu pravidelne svetová Formula 1, sú tu pláže, zábavné centra pre deti i dospelých ako Ferrari World či Warner Brothers, koncertné haly, zelené plochy a parky, supermoderné nákupné centra, najväčší akvapark na svete Yas Waterworld. Pred nedávnom tu otvorili i múzeum Louvre Abu Dhabi.
Spoznávanie domácej kultúry sa nesie v znamení ‘Jeep safari’, kde sa návštevníci môžu nabažiť adrenalínovou jazdou pieskovými dunami v tunajšej púšti, či odviezť sa na ťavách. Milovníci chutných datlí si ich môžu odtrhnúť priamo zo stromu. Treba tiež navštíviť dych vyrážajúcu Mešitu Šejka Zayeda. Abu Dhabi je len na skok do Dubaja, kde sa otvára ďalší svet pracovných možností a zábavy.
Všetko vždy nemôže byť naj
Ak by som sa mala úprimne zamerať na negatíva spojené so životom v tejto krajine, musím určite spomenúť závratne vysoké ceny nájomného, vysoko prašné prostredie a nízku kvalitu vzduchu. S manželom milujeme teplo a Emirátske dve oficiálne sezóny – leto a horúce leto, predsa len teploty okolo 50 stupňov a vysoká vlhkosť vzduchu vedia otráviť život.
Púštnu búrku sme tu zažili niekoľkokrát, vtedy sa celé mesto zahalí do hmly žltého prachu, viditeľnosť je 2 m a na tvári treba nosiť masku. Dve veci, ktoré nám tu chýbajú sú dážď a stretnutia s našou rodinou. Hoci v krajine 1000 a 1 noci je jedla na výber, predsa len snívame o typickom maminom nedeľnom obede.
Na záver
Po zvážení plusov a mínusov môjho pracovného pôsobenia v Abu Dhabi môžem zodpovedne skonštatovať, že pozitíva vysoko prevažujú negatíva a ja rozhodne svoje rozhodnutie presťahovať sa sem na dobu neurčitú neľutujem. Život v ma tu naučil, že odlišná kultúra krajiny predstavuje príležitosť niečo nové sa naučiť, zblížiť sa s ňou a lepšie ju pochopiť.
Beata Cigáňová, Abu Dhabi